Fullmetal Alchemist : Brotherhood (Öneri)

Merhabalar, ben yeni yazarınız Deniz ”Flqme” Akten. Bugün sizlere MyAnimeList’in anlık olarak en çok puan alan animesini, aynı zamanda en sevdiğim anime olan Fullmetal Alchemist : Brotherhood‘dan bahsedeceğim.


Fullmetal Alchemist : Brotherhood ya da FMAB, 2009 yılında yayınlanıp bugünlere kadar zirveye oturmuş bir animedir. 64 bölümlük tek bir sezona sahip animemizin özetle konusu şöyle;

Ed(Edward) ve Al(Alphonse) kardeşler bir gün annelerini hastalandığından dolayı kaybederler, bunun üzerine annelerini diriltmek için ”simya” denen bir uygulamaya girişirler. Fakat sonuç bekledikleri gibi çıkmaz, Alphonse tamamen ortadan kaybolurken Edward bacağını kaybeder. Annesinden sonra kardeşini de kaybeden Edward kardeşini getirmek için kolunu feda eder ve kardeşinin en azından ruhunu kurtararak metal bir zırha bağlar. Bu denli kayıplardan sonra Edward ve Alphonse annelerini diriltemeyeceklerini anlarlar ve simyanın temelini çözmek için yola koyulurlar.

Edward ve Alphonse Elric kardeşlerin bu hikayesi gerçekten seriyi izlerken size her duyguyu yansıtıyor. Dram, komedi, mutluluk, hüzün, acı… Bir animeden ne beklerseniz bulabileceğiniz animelerdendir. Artıdan 2009 yılında yayınlanmasına rağmen günümüz çizimleri kadar kaliteli bir yapım olduğunu da söylemeden geçemezdim.

O zaman herkesin merak ettiği ve sorup soruşturduğu konuya gelelim…

Fullmetal Alchemist(FMA) ve Fullmetal Alchemist : Brotherhood(FMAB) arasındaki fark nedir? FMA aslında 2 sezon mudur? FMAB FMA’nın devamı mıdır?

FMA 2003 yılında yapılan, temelde aynı konuyu işlese de ilk bölümlerden sonra çok farklı bir duruma dönüyor. Mangayı takip etmeyi 15.bölümden sonra bırakan animemiz çizim olarak pek başarılı olamasa da hikaye olarak tutarlı bir gidişat sunuyor bizlere. FMAB ise mangayı birebir takip etmekle beraber FMAB 2009 yılında farklı bir stüdyo tarafından yapıldığından dolayı çok daha kaliteli gözüküyor.

FMA ve FMAB’ın en önemli farkı ise şu;

-FMA’nın daha dramatik, işlerin daha karmaşık tutulduğu, daha gizemli tutulduğunu düşünüyorum
-FMAB’ın ise her duyguyu tutarlı şekilde yayması, daha anlaşılabilir ve temiz tutulduğunu düşünüyorum

Her iki seri de güzel olsa da, FMAB’ı izlemenizi tavsiye ederim, çünkü FMA biraz daha tadımlık seri tadı veriyor. 2003 yapımı olan FMA ise 51 bölüm olmakla beraber 52.bölüm gibi görülen bir adet de filme sahip.

İlk yazım olduğu ve FMAB’ın konuşulmasına gerek olmayacak kadar harika olduğunu düşündüğüm için bugünlük kısa tutuyorum. Düşüncelerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz, sağlıcakla kalın!