Japonya’da 3.4 Milyon Bekar Erkek Asla Eş Bulmayacak!

Yahoo News Japan, 3.4 milyondan fazla bekar erkeğin asla bir eş bulamayacağına dair bir makale raporu paylaştı. Bunun nedeni Japonya’daki kadın ve erkek nüfusu arasındaki farktır.

Makale, farklı yaşlardaki bekar erkek ve kadın nüfusu arasındaki farkı gösteren bir veri tablosu paylaştı.

15 yaşından 74 yaşına kadar Japonya’nın erkek nüfusunun kadınlardan daha fazla olduğu görülmektedir. 75 yaşından sonra durum tersine dönse de, bekar erkeklerin çoğu zaten 75 yaşında vefat ediyor.

Japonya’da 20’li ve 50’li yaşlar arasında 3 milyon, 20’li ve 30’lu yaşlarda 1,45 milyon insan var. Yani Japonya’nın tüm kadınları bir kerede evlenmeye karar verirse, hiç evlenmeyecek 3.4 milyon erkek olacak.

Japonya’da neden daha çok erkek var?

Bu, Japonya’daki erkek-kadın doğum oranından kaynaklanmaktadır. Meiji döneminden bile erkek/kadın oranı 1.05’tir. Bu, kadınlara göre %5 daha fazla erkek doğmak demektir.

Bu, Japonya’nın modernleşmesinden önce de böyleydi, ancak savaşlar ve farklı hastalıklar nedeniyle erkeklerin ölüm oranı yüksekti. Şimdi uygun tıbbi bakım nedeniyle erkeklerin ölüm oranı azaldı ve bu yüzden erkeklerin oranı arttı.

Bu erkek fazlası olgusu Japonya ile sınırlı değildir. Çin, Amerika Birleşik Devletleri ve Hindistan da dahil olmak üzere birçok büyük ülke aynı sorunla karşı karşıya. Evlenmek isteyen erkekler için bu dönemin zor bir dönem olduğu söylenebilir.

Kaynak: Yahoo News Japonya

Bir Cevap Yazın