Korsan Anime Siteleri Telif Hakkı İhtarları Nedeniyle Kapanıyor!

Anime hayranları Crunchyroll ve Funimation’ın premium üyeliğine sahip olsalar bile, animenin tam kataloğuna erişmek neredeyse imkansız. O zaman hayranlar ne yapar? Anime izlemek için resmi olmayan yollar ararlar (önerilmez).

Birçok yasadışı korsan web sitesi ve uygulaması, anime içeriğine erişim sağlamaktan kâr ediyor. Son zamanlarda, bu yasadışı anime uygulamalarının çoğu, Funimation Group’tan bir telif hakkı bildirimi aldıklarını bildirdi. Telif hakkı bildirimi, yasa dışı hizmeti kapattığınızı veya size karşı daha fazla işlem yapılacağını belirtir.

Funimation neden şimdi telif hakkı ihtarı gönderiyor?

Son zamanlarda Funimation Global Group, Crunchyroll’u satın aldı. Artık hem Funimation hem de Crunchyroll Sony’ye ait. Şirket. Sony, korsan içerik web sitelerine büyük miktarda telif hakkı ihtarı vermesiyle tanınır.

Yapım şirketleri anime üretmek için çok para yatırıyor. Yani, açıkçası içeriklerini korumak isteyeceklerdir. Bu nedenle Funimation, bu uyarı mesajlarını anime uygulamalarına ve web sitelerine göndermeye başlayan CoSearch adlı bir şirket tuttu.

DMCA bildirimi alan anime uygulamaları

Henüz kaç anime uygulamasının DMCA bildirimi aldığı belli değil, ancak bazı uygulamalar CoSearch’ten kapatma bildirimi aldıklarını açıkça kabul etti. Bu uygulamalar Taiyaki, Anime Glare, Shiro, Project Kamyroll ve Yukino’yu içerir.

Taiyaki DMCA’nın kaldırılması

Taiyaki, CoSearch’ün ya kapandığını ya da daha fazla suçlamayla karşı karşıya kalacağını ilk bildirenlerden biri. Alınan bildirimin ekran görüntüsü aşağıdadır:

Gönderen: Torrenfreak

Uygulama kaldırılmaz. Uygulamanın operatörü şunları yazdı:

“Bu uygulama artık kapalı. Ne yazık ki, Funimation olarak bilinen monarşi şirketi tarafından bir DMCA ile vuruldu”

Shiro

Başka bir anime uygulaması “Shiro” da CoSearch aracılığıyla Funimation Global Group’tan DMCA yayından kaldırma aldıklarını bildirdi. Bildirim, bu bildirime uyulmamasının size karşı daha fazla faaliyete yol açacağını içeriyordu.

Gönderen: Torrentfreak

Shiro geliştiricisi şunları söyledi: “Funimation’dan bir DMCA yayından kaldırma bildirimi aldım ve bu nedenle Shiro uygulamasındaki tüm geliştirmeleri durduracağım. Bu şirket [Corsearch] özellikle DMCA bildirimleri için işe alındığından, diğer tüm geliştiriciler muhtemelen en kısa zamanda sh * t’lerini gizli tutmalıdır ”

Anime Parlama

Başka bir uygulama olan “Anime Glare”, kullanıcılarına telif hakkı bildirimleri nedeniyle kapatılacaklarını bildirdi. İşte platformlarında yazdıkları:

“Herkes AnimeGlare’in neden çalışmadığını ve neden bize ulaşamadıklarını merak ediyor olmalı, peki, size bu kötü haberi nasıl söyleyeceğimi bilmiyorum, ama AnimeGlare geçenlerde Funimation Global’den’ Cease & Desist’ten bir mektup aldı. Group, LLC’, bu da tüm işlemleri hemen kapatmak zorunda olduğumuz anlamına geliyor”

ILLEGAL anime uygulamalarının ve web sitelerinin geleceği

Şimdi “Diğer uygulamalar ve web sitesi de kaldırılacak mı?” Diye merak ediyorsanız. Kısa cevap hayır, ancak bu DMCA yayından kaldırma işlemleri devam ederse, bu korsan uygulamaları ve web siteleri için hayatı zorlaştıracak.

1 yıl önce, Japonya’dan gelen telif hakkı ihtarları nedeniyle en büyük korsan web sitelerinden biri kapatıldı.

Resmi olmayan bir yerden anime izlemek sadece büyük şirketlere değil, dizinin yazarlarına da zarar veriyor. Orijinal yazara yasal sitelerden izleyerek destek vermeliyiz. Hayranlarına ücretsiz anime sağlayan birçok anime Youtube kanalı var. Kataloglarını da sürekli arttırıyorlar.

Kaynak: Torrentfreak

Bir Cevap Yazın