Rus Çocuk İtachi’nin Ölümü Üzerine İntihar Etti!

“Anime” kimin umurunda? Pek çok insan belli ki.2009, Japonya’da anime (Japon tarzı çizgi film) endüstri başına DVD ve Blu-ray satışından elde değerinde 77700000000 yen ($ 865 milyon) idi. Ve endüstri yaklaşık on yıl önce zirve yapmış gibi görünse de anime, Japonya ile kesinlikle hiçbir bağlantısı olmayan insanların tükettiği uluslararası bir kültürel ürün haline geldi (birçoğu Japonya’da yapıldığının farkında bile değil). Tıpkı Amerikan filmlerinin dünya çapında bir fenomen haline gelmesi gibi, anime de öyle. Ancak dünyanın dört bir yanındaki anime hayranları,ölen iki genç arasındaki bağlantı karşısında şok oldu. Biri Japon anime karakteri Itachi Uchiha’ydı. Diğeri ise gerçek Rus çocuk Leonid Hmelev’di.

Raporlar: (Bazı yerlerde animeye çizgi film diye hitap edilmiştir.)

Rusya’nın Chaikovsky kentinde 14 yaşındaki bir çocuk, en sevdiği manga karakterinin bir çizgi filmde öldürüldüğünü gördükten sonra bir apartmanın tepesinden 100 fitten fazla atlayarak ölüme gitti.

Polis, Leonid Hmelev’in anında öldüğünü söylüyor.

Çocuğun, ‘Naruto – Hurricane Chronicle’ adlı animasyon filminde Itachi Uchiha karakterinin ölümünü gördükten sonra harap olduğu bildirildi.

Bir sosyal paylaşım sitesine kendisinin de ‘bir son planladığını’ söyleyen bir mesaj gönderdikten sonra evden ayrıldı.

Eve dönmeyince endişeli ebeveynleri alarma geçti ve komşularla birlikte arama yapıldı.

Cesedi babası tarafından bulundu. “Ona her zaman televizyon izleyerek çok fazla zaman harcadığını söyledim” dedi. “Artık neyin gerçek neyin kurgu olduğunu bilmiyordu.” Bu üzücü ve absürt (saygısızca değil) ölümü birleştirmek, sevilen karakter Itachi’nin 2008’de öldüğünün bilinmesiydi. Manga, animeden daha önce piyasaya sürüldü ve Japonya’da diğerlerinden daha erken çıktı.

Belki de bu, 2008’de Naruto’dan bir karakterin kumda saklanarak dövüştüğü bariz bir sahneyi canlandırmaya çalışan 10 yaşındaki çocuk kadar trajik bile değildi. Arkadaşları, isteği üzerine onu arka bahçesindeki kum havuzuna gömdüler ama hava almak için yukarı çıkmadı. Bir şeylerin yanlış olduğunu anlamadan önce çok geçti.

Ancak bu durumda şaşırtıcı olan şey, önlenmesi özellikle zor görünmüyor. Yani, eğer gerçekten TV şovunu suçluyorsak.

Bununla birlikte, spekülasyonun ötesine geçmek için yeterli bilgi olmamasına rağmen, bu davanın sadece anime izlemesinden daha fazlası olduğundan şüpheleniyorum. Çocuğun herhangi bir suistimalle karşılaşıp karşılaşmadığı (örneğin evde, okulda), herhangi bir akıl hastalığı olup olmadığı veya tamamen ayrı bir faktör olup olmadığı gibi spekülasyonlar. Durum ne olursa olsun, hayatın sanatı, hatta çirkin tarafını bile taklit ettiği açıktır.

Bir Cevap Yazın