Eski Yasadışı Manga Sitesi Operatörü Japonya Mahkemesi Tarafından 3 Yıl Hapis Cezasına Çarptırıldı!

29 yaşındaki bir adam, “One Piece, Naruto ve Berserk” gibi mangaları ücretsiz olarak okumalarına izin veren yasadışı bir manga sitesi işlettiği için 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Romi Hoşino, telif hakkı ihlalleri nedeniyle 2 yıl önce kapatılan popüler bir yasadışı web sitesi olan “Manga-Mura”yı yönetiyordu. Manga-Mura’nın manga endüstrisine 2,7 milyar dolardan fazla zarara yol açtığına inanılıyor.

Kambara’ya göre, Hoshino’nun büyük miktarda para kazanmak amacıyla kurduğu bir sistem aracılığıyla mangayı web sitesinde ücretsiz olarak kullanılabilir hale getirmek için birkaç suç ortağından kendisine katılmalarını istediğine inanılıyor.

Hoshino, uluslararası arananlar listesinde yer aldıktan sonra Filipinler’de yakalandı. Ardından Eylül 2019’da Japonya’ya sınır dışı edildi. 2018 yılının Mayıs ayında Filipinler’e girdi.

Karara göre Hoshino, 3 yıl hapisle birlikte 10 milyon yen para cezası da ödeyecek. Yurtdışındaki hesabındaki 62 milyon yen’e de el konulacak.

Savunma yaparken, Hoshino’nun savunma ekibi duruşma sırasında Manga-Mura’ya yüklenen bazı manga dosyalarının zaten başka web sitelerinde görüntülenebilir/yüklenmiş olması nedeniyle eylemlerinin suç teşkil etmediğini savundu.

Manga yayın şirketi Shueisha Inc.’den bir yetkili, hapis cezasını “uygun” olarak memnuniyetle karşıladı. Yetkili ayrıca şu yorumu yaptı:

Kararın ardından düzenlediği basın toplantısında, “Yazarların gönlünü ve ruhunu koydukları bir esere halk tarafından özgürce ulaşılabiliyorsa bu, ilginç eserlerin ortaya çıkmasında çevreye zarar verir” dedi.

Ayrıca, umarım bu kararın insanların çevrimiçi olarak yasadışı olarak manga yüklemekten uzak durmalarına neden olacağını söyledi.

Kaynak: Kyodo Haberleri

Bir Cevap Yazın