Japon Hükümeti Cosplaylerlar İçin Daha Sıkı Telif Hakkı Yasası Düşünüyor!

Japon Hükümeti, telif hakkı sahiplerinin cosplayerlerden cosplay faaliyetlerinden elde ettikleri gelirden pay almalarını sağlayacak daha katı bir telif hakkı yasası düşünüyor.

Yıllar geçtikçe, Cosplay çok popüler hale geldi ve birçok insan ondan çok para kazanıyor. Hatta bazı cosplayer’lar cosplay aktivitelerinden yüz binlerce kazanıyor.

Cosplayerlar ve telif hakkı sahipleri arasındaki mevcut düzenleme çok belirsiz. Cosplayer’ı veya telif hakkı sahibini korumak için yürürlükte olan hiçbir yasa yoktur. Birisi bir hobi olarak cosplay yapıyor ve bundan hiçbir gelir elde etmiyorsa, hiçbir yasanın çiğnenmesi söz konusu değildir. Ancak cosplayer cosplay aktivitelerinden para kazanıyorsa, cosplayer’ın Japonya’nın telif hakkı yasasını çiğnediğine dair bir argüman var.

Japon hükümeti şu anda bu konuyu araştırıyor, ilgili her iki taraf için de faydalı olacak bir çözüm bulmak için telif hakkı sahibinden ve cosplayerlerden görüş istiyor.

Daha önce, Japonya’nın en çok kazanan cosplayer Enako, cosplaying’den ne kadar kazandığını açıkladıktan sonra herkesin aklını başından almıştı. Tweetinde, 2020 yılında yaklaşık 482.000 dolar kazandığını açıkladı. Bu yılın durumu düşünüldüğünde bu oldukça büyük bir başarı.

Bir Cevap Yazın